Bře 032017
 

V polské Vratislavi – v dolním Slezsku – region, který je dlouhodobě spjat se Zeměmi koruny české – se uskutečnilo v místním centru Lectoria Rosicrucianum promítání dokumentárního filmu : Jakob Böhme, życie i twórczość    Scenariusz i reżyseria: Łukasz Chwałko. Tento mladý muž, který se rozhodl film natočit, měl jen jednu touhu – natočit film, studoval něco jiného, ale film byl v jeho srdci jako mocná touha. Je rodákem ze Zhořelce – Görlitz je z polské strany- našel díla Jakoba Böhma a ta už ho nepustila.

Ve společném rozhovoru nám sdělil, že chystá české titulky a dabing. Domlouváme se s ním na promítání a semináři nad tématem Jakob Böhme v Praze. Ve filmu vystupovali profesoři z univerzit v Polsku, Německu a Holandsku, kteří dobře znají dílo a interpretují je otevřeně a nezkresleně. Zajímavá je vazba na mnoho německých myslitelů a filosofů – např. J.W. Götthe.

Promítání filmu ve Zhořelci se účastnilo asi 200 mladých lidí. Toto promítání ve Wroclavi bylo již třetím společným pořadem autora a režiséra s naší školou.