Led 012015
 

Inspirace z knihy to jediné nezbytné od Jana Amose Komenského

Náš lidský problém je ukryt v Labyrintu, tíha a únava v Sisyfovské práci a v nespokojenosti a neradostnosti v Tantalových mukách.

Všichni víme jak bloudíme a nepoznáváme – jak žijeme a jsme v klamu – dle výzkumů již 5 leté děti vědí, že svět je klam. Labyrint.

Sisyfovskou práci si nechceme jen tak nechat vzít – pak by nám totiž nic nezbylo – proč sisyfovská – po konci jedné začíná druhá.

Není to od nádhery k nádheře, ale od dřiny k dřině až k vyhoření – které dnes již postihuje lidi kolem 15-20 let  místo padesátníků.

 Tantalos něco pokazil s hltanem nebo hrtanem  nebo svým jazykem– tam je známá čakra klamu – lži (původně pravdy), tudy mluvíme a tudy se přikláníme k nějakému mínění nahlas. (ale i potichu –naše hlasivky aniž bychom to věděli vibrují s řečníkem)

Muka Tantalova jsou známa – stojí po kolena ve vodě – ale ouha chce se napít a voda zmizí. Nad visí ním nádherné hrozny – chutná réva – ouha chce se najíst a všechno je pryč.

Bratr Jan Ámos nám radí – dříve než opustíte tento svět (smrti) najděte řešení LABYRINTU – ať vaše duše opět nebloudí v kole zrození a smrti, rozřešme do hodiny smrti Sysifovské snažení a Tantala.

Jak ? Najděme TO jediné nezbytné. Jak? Poznejme co je zbytné, co je Labyrint slov, zvyků a názorů. Jak se zbavit Sysifovské práce a neživit v sobě Tantalovské žádosti? Poznejme a opusťme.

image001