Zář 102014
 

Krisnamurti II

Lectorium Rosicrucianum Vás opět srdečně zve na úterní večer, tentokrát věnovaný jednomu z největších duchovních velikánů naší doby, Jiddu Krishnamurtimu (1895-1986).

Jeho příběh začíná v srdci Indie, kde ho ještě jako malého chlapce nalezla tehdejší Theosofická společnost, aby ho připravila na jeho pozdější úkol…

Kdy: úterý 16.9.2014 v 18:00
Kde: Lectorium Rosicrucianum Křesomyslova 8, Praha-Nusle

SVOBODA A LÁSKA

Víte, co je závislost? Víte, co znamená, že naše štěstí závisí na někom jiném?

Nesvazuje jen fyzická závislost jednoho na druhém, ale hlavně vnitřní psychická závislost, ze které čerpáme takzvané štěstí. Pokud jsme v dospělosti citově závislí například na rodičích, manželce, manželovi, guru nebo nějaké myšlence, dostáváme se do otroctví.

Chceme-li být svobodní, musíme se vzepřít veškeré vnitřní závislosti, a toho nejsme schopni, pokud nepochopíme, proč jsme závislí. Dokud to nepochopíme, a nezbavíme se veškeré vnitřní závislosti, nemůžeme být svobodní, protože svoboda existuje jen v tom pochopení. Svoboda není pouhou reakcí.

Svoboda a láska patří k sobě. Ani láska není reakce. Pokud tě miluji jen proto, že ty miluješ mne, je to pouze obchod, věc, která se dá koupit na trhu. Musíme pochopit celý problém svobody. Musíme sami pro sebe zjistit, co to znamená milovat, protože nemilujeme-li, nemůžeme nikdy být hloubaví, pozorní a ohleduplní.

Milovat znamená nežádat nic na oplátku, dokonce ani necítit, že něco dávám. Jen taková láska může poznat svobodu.

(Krishnamurti: Volnost, která neví)